איזה מידע ניתן למצוא אונליין על בנק אוצר התיישבות היהודים?

התיישבות יהודית

הסיפור על אוצר התיישבות היהודים הוא סיפור מרתק שמכיל בתוכו את סיפור הקמת המדינה וההתיישבות היהודית בארץ. אוצר התיישבות היהודים קיימת ופועלת עד היום במתכונת קצת שונה: איך הסיפור התחיל? מי הקים את החברה ואיפה היא עומדת היום?

 

ההגות הראשונה – רעיון האוצר

בשנת 1898 התכנס הקונגרס הציוני בעיר בזל והחליט לייסד בנק עברי שיקרא "בנק אוצר התיישבות היהודים". כנראה שהרצל שאב את רוב ההשראה שלו מהברון הידוע בוריס הירש שהקים באותה התקופה חברה בשם "החברה להתיישבות יהודית" שהייתה מיודעת ליהודי ארגנטינה. חוץ מזה, הבנק שימש כתשובה לנדיבותו של הברון המוכר אדמונד ג'יימס דה רוטשילד. הרצל טען שהיהודים בארץ יזדקקו לאשראי ולא לנדבות ועל כן צריך להיות בנק יהודי ראוי בארץ ישראל. הבנק נועד להוות כלי עבודה פוליטי ומנהלו הראשון היה זלמן דוד ליבונטין.

 

בידי מי השליטה בחברה?

כוונת בנימין זאב הרצל הייתה למכור את המניות בקרב יהודים מכל העולם, ועל כן באופן טבעי נשאלה השאלה בידי מי תהיה השליטה של החברה. באותה התקופה לא היה ניתן לכנס את כל בעלי המניות למקום אחד שכן הייתה סכנת השתלטות תמידית על הארץ. בהמשך נקבע כי מאה המניות של המייסדים יהיו בידי מועצה.

באותה המועצה יושבים כ23 נגידים שמייצגים את ההסתדרות הציונית. בפועל מספר הנגידים היה קטן בהרבה. לאחר מכן השליטה עברה להנהלת הבנק. אותה המועצה שקמה התכנסה רק במקרי קיצור ופעלה תחת מנהלי הבנק. לאחר סכסכוך משפטי מתמשך, בשנת 2007 הועברו כל מניות המייסדים שיש בידיהם שליטה בחברה מהמועצה ל"רשות ההסתדרות הציונית" והשליטה נמצאת בידיה עם היום.

 

מבנה החברה

כל מבנה החברה השתנה לחלוטין אחרי משבר מניות הבנקים שקרה בשנת 1983, אז התברר לציבור כי החברה נוהלה על ידי בל"ל. המנכ"ל של החברה בזמנו ארנסט ישראל יפת השתדל לווסת את המסחר במניות של הבנק כדי שהמחיר שלהן יעלה בצורה הדרגתית ולא קיצונית מידי והציבור יוכל להתייחס למסחר במניות כהשקעה בטוחה.

הניסיון לא צלח והבנקים פנו לממשלת ישראל בבקשה לעזרה. אז, נקבע הסדר מניות הבנקים כדי להבטיח ולשמר את האינטרס הגדול של בעלי המניות מהציבור הרחב. בסופו של דבר, מניות בל"ל עברו לרשות מדינה ישראל ובכך השליטה בחברה עברה מה "מועצה" לממשלת ישראל.

 

לסיכום

הסיפור הוא מורכב ומסובך כמו כל התחלה חדשה. את הסיפור המלא ניתן למצוא באונליין בצורה קצת יותר "סיפורית" ופחות כפסקאות על פי תחומים כמו שכתבנו לכם כאן. הסיפור מחכה לכם באתר "הבנק" תחת השם "סיפורו של הבנק היחיד מסוגו בעולם" ומסביר ומספר בצורה הרבה יותר מעמיקה ומעניינת את השתלשלות האירועים כפי שהיו אז. הסיפור מלווה בציטוטים של בנימין זאב הרצל שהיה חלק מרכזי בסיפור של "אוצר התיישבות היהודים". תהנו!

התיישבות יהודית

 

קדימה, לעבודה!

אם הגעתם עד לכאן – כנראה שאנחנו צריכים לדבר. מלאו את הפרטים בטופס הבא, ובזמן הקרוב ניצור איתכם קשר עם הפרטים המלאים למוצר שבו התעניינתם.